Mobilnost študentov
Program Erasmus+
Program Erasmus+ študentu omogoča, da del rednih študijskih obveznosti na katerem koli nivoju/stopnji oz. ciklu študija (vključujoč pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog) namesto na matični instituciji opravi na partnerski instituciji v tujini.
Partnerske institucije v tujini, na katerih lahko študenti opravijo del študijskih obveznosti, so tiste institucije iz programskih držav, s katerimi je podpisan Medinstitucionalni sporazum programa Erasmus+ o izmenjavi študentov za študijsko leto 2024/2025 za ustrezno študijsko področje.
Programske (sodelujoče) države so članice Evropske unije, Velika Britanija, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Turčija, Severna Makedonija in Srbija.
Študij na partnerski instituciji v tujini mora trajati najmanj 2 meseca in lahko traja največ 12 mesecev.
Na razpis se lahko prijavi študent,ki izpolnjuje naslednje osnovne pogoje za pridobitev statusa »Erasmus študenta«, ki jih določa program Erasmus+:
1. celoten čas študija v tujini bo imel aktiven status študenta na matični fakulteti Univerze v Mariboru;
2. v času študija v tujini ne bo presegel maksimuma skupnega trajanja mobilnosti (Erasmus študija in prakse).
Študent ima v okviru programa Erasmus+ možnost mobilnosti do skupaj 12 mesecev na vsaki stopnji študija, pri čemer se lahko udeleži študija in/ali praktičnega usposabljanja tudi večkrat. Študenti enovitega študijskega programa imajo možnost v času študija pridobiti finančno dotacijo za skupaj 24 mesecev izmenjave.
Skupaj s prijavljeno mobilnostjo na ta razpis, v času dosedanjega študija na isti stopnji na katero bo študent vpisan v času študija v tujini, ne sme preseči maksimuma mesecev v tujini (skupnega trajanja Erasmus študija in prakse). Ta pravila veljajo tudi, če gre za študente brez dotacije Erasmus (t.i, »zero grant« študent).
Prijavni Postopek
Študent odda elektronsko prijavo za Erasmus študij na spletni strani studentexchange.um.si.Dostop do spletne prijave je možen z digitalno identiteto Univerze v Mariboru. Ko je prijavnica izpolnjena, se potrdi s pritiskom na gumb “Confirm Application”.
Elektronske prijave študentov se lahko po roku oddajo le z dovoljenjem in potrditvijo fakultetnih Erasmus koordinatorjev.
Prijava študenta je dokončna, ko je vsebinsko popolno usklajena in potrjena s strani fakultetnega Erasmus koordinatorja ter sporočena Službi za mednarodno sodelovanje in programe mobilnosti Univerze v Mariboru.
V primeru, da partnerska univerza v tujini zahteva uradno nominacijo izbranih študentov, fakultetni Erasmus koordinatorji nominirajo izbrane študente. Fakultete lahko partnerski instituciji v tujini pošljejo nominacijo izključno le za toliko študentov in mesecev študija posameznega študijskega področja, kot je določeno v Medinstitucionalnem sporazumu Erasmus+.
Študent mora na spletni strani partnerske univerze preveriti, katere obveznosti lahko opravi v izbranem semestru, v katerem jeziku so predavanja za izbrane predmete na partnerski instituciji in v spletnem orodju OLA: https://learning-agreement.eu/ sestavi ustrezen študijski sporazum »Learning Agreement«.
Študent poskrbi, da študijski sporazum izpolni in predloži v elektronski podpis Erasmus fakultetnemu koordinatorju pravočasno, da je lahko ta posredovan partnerski univerzi do roka, ki ga le-ta določa. Matična fakulteta lahko za pripravo študijskega sporazuma določi dodaten rok.
Več informacij o postopku prijave na spletni strani: https://www.um.si/mednarodno-sodelovanje/erasmusplus/ oz. https://erasmusplusum.si/studij/prijava/prijavni-postopek/
Finančna podpora
Študenti, ki se bodo prijavili na razpis programa Erasmus+ in bodo potrjeni s strani svoje matične fakultete, bodo o vseh nadaljnjih postopkih, višini Erasmus finančne dotacije in o možnostih pridobitve dodatnih štipendij, tečajih tujih jezikov in spletni jezikovni pripravi sproti obveščeni na elektronski naslov ime.priimek@student.um.si.
Dotacija programa Erasmus+
Erasmus študent ni samodejno upravičen do Erasmus+ finančne dotacije, ampak mora zaprositi za Erasmus dotacijo v skladu z aktualnim razpisom.
Dotacija programa Erasmus+ le sofinancira stroške bivanja v tujini in ne pokrije stroškov v celoti.
Dotacija je lahko odobrena samo za čas trajanja rednih študijskih obveznosti v skladu s sprejemnim pismom in akademskim koledarjem na partnerski instituciji.
Za čas trajanja JEZIKOVNIH TEČAJEV oz. DRUGIH RAZŠIRJENIH AKTIVNOSTI (pripravljalni tedni, medkulturni tečaji itd.), ki jih organizirajo univerze gostiteljice pred pričetkom semestra, so prejemniki do finančne dotacije Erasmus+ upravičeni le v primeru, če bo univerza gostiteljica potrdila datum pričetka tečaja/aktivnosti kot datum začetka trajanja Erasmus+ aktivnosti na potrdilu »Confirmation 1« in zanj izdala ustrezno potrdilo.
DATUM ZAČETKA ERASMUS AKTIVNOSTI (ki ga mora študent vpisati v prijavo in prošnjo za finančno dotacijo) je prvi dan, ko mora biti študent prisoten na instituciji gostiteljici. To je lahko npr. datum začetka prvega tečaja/prvega delovnega dne, dogodka za dobrodošlico, ki ga organizira institucija gostiteljica, ali jezikovnega in medkulturnega tečaja.
DATUM ZAKLJUČKA ERASMUS AKTIVNOSTI (ki ga mora študent vpisati v prijavo in prošnjo za finančno dotacijo) je zadnji dan, ko mora biti študent prisoten na instituciji gostiteljici. To je lahko npr. zadnji dan izpitnega obdobja/predavanj/dela/obvezne prisotnosti.
Študent, ki prejme finančno dotacijo programa Erasmus+, je še naprej upravičen prejemati morebitno državno štipendijo, kadrovsko štipendijo, Zoisovo štipendijo ipd.
Nacionalna agencija CMEPIUS je v skladu z Vodnikom za prijavitelje in Vodnikom za Nacionalne agencije ter soglasjem Evropske komisije in Ministrstva RS za izobraževanje, znanost in šport, določila zneske nepovratnih sredstev za posameznike v okviru Erasmus+ kot v nadaljevanju.
Višine Erasmus dotacije v študijskem letu 2024/2025 za posamezno skupino držav znašajo:
Udeleženec je na podlagi prejete prijave za študij v tujini upravičen tudi do podpore za potne stroške. Višina podpore je odvisna od razdalje do kraja izvedbe študija v tujini skladno z naslednjo tabelo:
»Razdalja potovanja« pomeni razdaljo med krajem izvora in krajem izvajanja, »znesek« pa zajema prispevek za potne stroške do kraja izvajanja in nazaj.
Vsi udeleženci, ki izpolnjujejo pogoje zelenega potovanja, so upravičeni do zneska za zeleno potovanje in po potrebi do dodatne Erasmus finančne dotacije za povratno pot za največ šest dni potovanja.
Potovanje je zeleno, če je udeleženec več kot polovico (več kot 50 %) poti, izražene v kilometrih in izmerjene s kalkulatorjem razdalje, opravil zeleno. Zeleno potovanje je opredeljeno kot potovanje, pri katerem se uporabljajo prevozna sredstva z manjšimi emisijami, kot so avtobus, vlak ali souporaba avtomobila (avtomobil, kombi, avtobus). Potovalno razdaljo je treba izračunati s kalkulatorjem razdalje, ki ga podpira Evropska komisija: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/distance-calculator_sl.
Vsi udeleženci, ki ne izpolnjujejo pogojev zelenega potovanja, so upravičeni do zneska za nezeleno potovanje in po potrebi do dodatne Erasmus finančne dotacije za povratno pot za največ dva dni potovanja.
Več informacij o dotaciji in dodatkih (dodatek za študente z manj priložnostmi, podpora za vključevanje za udeležence (študenti s posebnimi potrebami), dodatna sredstva iz naslova Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS) : https://erasmusplusum.si/studij/prijava/financna-dotacija-in-dodatki/
Priznavanje izpitov
Študent pred odhodom na izmenjavo pridobi učne načrte posameznih predmetov, ki jih bo opravljal v tujini in jih z namenom priznavanja odnese nosilcu premeta, ki presodi ali se mu izpit prizna ali ne. V ta namen se izpolni dokument dogovor o priznavanju izpitov.
Kriteriji in pravila izbire
Na eno semestrski študij v tujino lahko gre praviloma redni študent, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
- da ima ob prijavi za študij v tujino status študenta,
- da izpolnjuje pogoje glede znanja tujega jezika, ki je predpisana s strani tuje partnerske institucije;
Če je primernih kandidatov za eno semestrski študij v tujini več kot je študijskih mest se pri selekcijskem postopku upošteva povprečna ocena. Pri izboru imajo prednost kandidati, ki zberejo več točk po naslednjem sistemu:
- osnova za izračun je povprečna ocena vseh do prijave opravljenih izpitov,
- plus 0,2 točke za katerikoli izpit iz na FL, katerega izvedba je potekala v angleškem jeziku,
- plus 0,3 točke, če je bil kandidat tutor tujemu študentu,
- če zbere več kandidatov enako število točk, ima prednost tisti, ki še ni študiral v tujini.
Postopek izbire kandidatov za eno semestrski študij v tujini je sledeč:
- kandidati za študij v tujini izpolnijo prijavni obrazec
- na osnovi kriterijev teh pravil nastane prednostni vrstni red kandidatov za študij v tujini,
- če kdo izmed izbranih študentov kasneje ugotovi, da ne more oditi na študij v tujino, ga nadomesti prvi naslednji kandidat na seznamu,
Več informacij
Univerza v Mariboru, Služba za mednarodno sodelovanje in programe mobilnosti, Urša Segala Tel.:02 23 55 286, E: outgoing.erasmus@um.si.
erasmus.fl@um.si